Hassas işleme ve tornalama işleminde kalite kontrolden bahsederken herkesin aklına parça işlemeden sonra kontrol etmek gelir. Ancak bu pek öyle değildir. Doğrulama veya nihai kalite kontrol sadece bir kısımdır. Kalite, üretim başlamadan çok önce başlayan, gerçekten daha geniş bir disiplindir. Bu sayede kalite kontrolün işlemden önce yapılması tornalama işleminde iyi parça kalitesi elde edebilmek için son derece önemlidir.

Talaşlı İmalat Öncesi Kalite Planlaması

Üretim planlamasından önce ilk eylem kalite gereksinimlerini incelemektir. Yani hem işleme hem de ölçüm için kabul edilen toleranslar ve stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir.  İşleme stratejileri ile ilgili olarak takım tipi, çalışma koşulları ve yollar ve ayrıca çapakları ortadan kaldırmak için ek pasolara gerek olup olmayacağı tanımlanır. Hassas parçaların işlenmesinde, sonradan herhangi bir manuel müdahaleden kaçınılması gerektiği dikkate alınmalıdır.

Hassas İşlemede Kalite Kontrol Stratejisi

Diğer bir yönü ise ölçüm stratejisidir. Doğrulamanın hangi araçlarla yapılacağına karar verilmesinin yanı sıra ne zaman gerçekleştirileceğinin de belirlenmesi gerekmektedir. Metallerde ise hem işlem sırasında hem de işlem sonunda kontroller yapılır.

Stratejiye dönersek, izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Kullanılacak enstrümanların tanımı.
  • Kontrol tablosunun gerçekleştirilmesi.
  • Proses kontrol sayfasının (varsa) ve son kontrolün hazırlanması.

Bir diğer önemli nokta, şekil kusurlarının ölçümüdür. Yuvarlaklık durumunda, daha sonra ilgili kontrolleri yapacak olan müşteri ile bunu ayarlamak çok önemlidir. Örneğin, bir femoral stemin konik kısmının işlenmesi durumunda hem ölçümlerin yapılacağı yüksekliklerin hem de tolerans sınırlarının ve sonuçları etkileyen diğer makine parametrelerinin belirlenmesi gerekir.

Profesyonel Tornalama İşlemleri

Alanında uzman ve profesyonel bir şekilde faaliyet gösteren firmamız Makesse Makine olarak tornalama işlemlerini titizlikle gerçekleştiriyoruz. Bu noktada profesyonel tornalama işlemlerinin sağladığı avantajlardan yararlanarak firmamızın sunduğu profesyonelliği hissetmek için yapmanız gereken şey çok basit. Makesse Makine iletişime geçerek tüm üretim süreçlerimiz ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi alabilir ve kusursuz hizmetlerden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

5/5 - (2 Değerlendirme)